תגובה להצעת סיפוח שטחי C: כל העובדות והמספרים שצריך להכיר

בעידן ה”פוסט-אמת” ועל רקע קולות המספידים את פתרון שתי המדינות, שאול אריאלי, מראשי יוזמת ז’נבה ומומחה לסכסוך, מזכיר כמה עובדות ונתונים חשובים ומפריך את הטענה שמאוחר מדי להגיע להסדר מבחינת המציאות בשטח, זאת על רקע הצעות שנשמעו לאחרונה בין היתר ע”י הסופר א.ב יהושע לספח את שטחי C ולהעניק לתושבים החיים בהם תושבות ישראלית.

המאמר המלא (פורסם ב”הארץ”):

אם יש סימן ברור לכך ש”רוח הזמן” השורה על ישראל היום, היא רוח של משיחיות, אטימות וניתוק הרי זהו ניצחון הפנטזיה על המציאות בשטח. אין ספק שהכרעה תודעתית ניתן להשיג גם ללא קשר לתמונת המצב בשדה הקרב ושמלחמה פסיכולוגית יכולה להביא לתוצאה מיוחלת, גם אם המציאות הפיזית מציגה תמונה הפוכה, אבל בניגוד ל”רוח הזמן” — קרב הוא אירוע מוגבל בזמן ובמקום מסוימים, ואילו “רוח הזמן” מתמשכת ומתפרשת.

קשה להבין את התפנית שעשה לאחרונה א.ב. יהושע, שנשבה ברוח של פנטזיה ובחר להניף דגל לבן בשם פתרון שתי המדינות. במצוקתו פנה לפתרונות המנותקים מההיסטוריה של הסכסוך ומן המציאות הדמוגרפית והמרחבית בגדה המערבית.

אם יהושע היה נוסע, למשל, מגוש עציון לדרום הר חברון, הוא היה מגלה שמכוניתו היא אחת המכוניות הישראליות המעטות הנוסעות בתוך שיירות ענק של מכוניות פלסטיניות, וכי הוא מוגן על ידי עשרות סיורי צה”ל ועמדות בטון בצדי הדרך. הוא היה מגלה שבאזור זה קיים רק יישוב יהודי אחד שחיים בו יותר מ–5,000 איש — זוהי קריית ארבע — והוא מושתל במחוז חברון, שבו חיים 750 אלף פלסטינים. או אז הוא לא היה מעז לומר, כי הדומיננטיות הדמוגרפית והמרחבית של הפלסטינים “מאוימת” על ידי יישובי המועצה היהודית דרום הר חברון, שמספר תושביה 8,410 בלבד.

לחילופין, אם היה נוסע לצפון השומרון וחוצה את גדר ההפרדה במעבר ריחן, היה יהושע מגלה, שהנוכחות הישראלית מסתכמת בשני יישובים זעירים, מבוא דותן וחרמש, שבהם גרים 718 ישראלים, המונשמים על ידי תנועת “אמנה”, מתודלקים בתקציבים חריגים ומוגנים על ידי כוחות צבא רבים. בשטח שסביבם, בין שכם לג’נין, חיים היום 400 אלף פלסטינים.

מכאן יכול יהושע להמשיך לבקעת הירדן ולצפות לאורך כל הדרך במאות אלפי דונמים של אדמה חקלאית בבעלות פלסטינית, רובה נטועה בכרמי זיתים. הוא יגלה, שבמועצה האזורית ערבות הירדן, המשתרעת על כ–15% משטח הגדה ישנם 22 יישובים קטנטנים, שבהם מתגוררים 5,101 ישראלים בלבד. בחלק מהיישובים ישנה ירידה אבסולוטית במספר הישראלים, ובשיא מחזיקה מעלה אפרים, שאחד מכל ארבעה תושביה עזב אותה בחמש השנים האחרונות. לסיום, יוכל יהושע לנסוע דרומה למועצה האזורית מגילות, ולגלות שבעוד 8% משטח הגדה מתגוררים רק 1,431 ישראלים בשש התנחלויות בלבד.

נתונים רבים וחשובים צריך יהושע להוציא מאתרים רשמיים של מדינת ישראל. למשל, הפלסטינים נהנים מרוב דמוגרפי מכריע של 82% בגדה המערבית. 60 מתוך 126 ההתנחלויות מונות כל אחת פחות מאלף איש, ומתגוררים בהן 28 אלף ישראלים בלבד. ב–51 התנחלויות נוספות, שמספר תושביהן נע בין 1,000–5,000 נפש כל אחת, מתגוררים 114 אלף ישראלים בלבד. 15 ההתנחלויות הנותרות, הן אלו המהוות את “גושי ההתיישבות” הישראלים. יחד עם מזרח ירושלים, ה”גושים” משתרעים על 4% משטח הגדה בלבד ומתגוררים בהם כ–80% מהישראלים החיים מעבר לקו הירוק. אלה הם השטחים המועמדים לסיפוח לישראל במסגרת חילופי שטחים, ואף אחד לא נדרש לפנות “450 אלף מתנחלים”.

ועוד עובדות שחשוב להכיר: כ–60% מכוח העבודה הישראלי בגדה עובדים בתחומי הקו הירוק. 25% נוספים, כפול מהממוצע בישראל, עובדים במערכת החינוך. מתברר שככל שהיישוב קטן ומבודד יותר, שיעור העובדים בו בשירותי המועצה ובמערכת החינוך גדול יותר, ויכול להגיע ל-80%. בנוסף, דו”ח המדד החברתי־כלכלי, שפורסם לאחרונה על ידי הלמ”ס, מצביע על הידרדרות חברתית־כלכלית של שבע מועצות יהודיות ביו”ש. כמו כן חשוב לציין, כי שתי הערים החרדיות הגדולות, ביתר עלית ומודיעין עלית, שבהן חיים כשליש מהישראלים ביו”ש, מדורגות באשכול מספר 1. כלומר, ההתיישבות בהן מסובסדת. מפעל ההתנחלות מונשם על ידי תקציבים חריגים. מכון “מאקרו” מצא, שתקציב 2017–2018-, שאושר לאחרונה, יעניק לכל ישראלי ביו”ש כמעט פי ארבעה מהממוצע הארצי, ובעשרות אחוזים יותר מתושב הגליל או הדרום.

ולמרות זאת, ב–20 השנים האחרונות יש ירידה דרסטית בשיעור הגידול השנתי של מספר המתנחלים מ–10.4% ל–4% בלבד. גם הגורמים לגידול באוכלוסייה השתנו מאוד. כיום רק שליש מהגידול מקורו בהגירה מתחומי הקו הירוק ליו”ש, ואילו שני שלישים מקורם בריבוי טבעי (שמחציתו מתרחש בשתי הערים החרדיות ביתר עלית ומודיעין עלית, שיסופחו לישראל בכל תרחיש). ישראלים אינם נוסעים בשני שלישים מכבישי הגדה. בגדה אין חקלאות ואין תעשייה ישראלית משמעותית וכמעט כל העובדים בתחומים אלה הם פלסטינים.

אם יהושע היה שם לב לכל העובדות הללו, הוא היה מבין, שדווקא מתוך ניסיון להתגבר על כישלון מפעל ההתנחלות נולדה התוכנית לסיפוח שטחי C, כפי שבנט עצמו הודה: “סיפוח מלא של יהודה ושומרון על שני מיליון הערבים שבתוכם… אינו ישים ומסכן את עתידה של מדינת ישראל מסיבות ביטחוניות, דמוגרפיות וערכיות”. בהמשך הסיור היה יהושע מגלה, עד כמה מופרכת “תוכנית ההרגעה” של בנט מן הבחינות הביטחונית, המדינית, המשפטית ובעיקר הפיסית. נקל להבחין, כי בניגוד למוצג בסרטון התעמולה של הבית היהודי, שטחי A ו־B אינם שני גושים רציפים, המשתרעים על פני 40% מהגדה, אלא כוללים לא פחות מ–169 גושים ויישובים פלסטיניים, המבותרים על ידי אינסוף מסדרונות ישראליים ושטחי אש בלתי מנוצלים של צה”ל, הנמצאים תחת ההגדרה של שטח C.

יהושע היה מבין, שבפועל בנט מציע להאריך את הגבול מ–313 ק”מ ל–1,800 ק”מ. אם ימשיך להאמין לבנט, אז יהיה ניתן לפרק את גדר הביטחון שישראל בנתה עד כה בעלות של 15 מיליארד שקלים; אך עליו להפנים את העובדה שסיפוח שטחי C פירושו שישראל תידרש לבנות גדר לאורך הגבול החדש בעלות של 27 מיליארד שקל, ולהקצות עוד ארבעה מיליארד שקל לשנה לצורכי אחזקה.

מעיון במפות היה יהושע מגלה, ש–50% משטחי C הן אדמות פרטיות פלסטיניות, רובן חקלאיות, הרשומות על שמם של התושבים של 276 יישובים פלסטיניים. מתוך כך היה מבין, שישראל תידרש לפתוח מאות שערים חקלאיים, לפי המודל של גדר ההפרדה כיום, וזאת בעלות של מיליארדים רבים. זה המקום לציין, כי בנט התחייב בתוכניתו ל”יצירת רצף תחבורתי מלא לפלסטינים בהשקעה חד־פעמית של מאות מיליוני דולרים, כזו המאפשרת לתושבים הערבים להגיע לכל נקודה ביהודה ושומרון, ללא מחסומים או חיילים”.

ולבסוף, אסור לשכוח, שמהלך סיפוחי כזה יסתום את הגולל על הרשות הפלסטינית, ויחייב את ישראל להקים מחדש את המינהל האזרחי, שעלות התפעול השנתית שלו כ–11 מיליארד שקל.

באשר לנתניהו, לבנט ולשאר המצדדים בסיפוח, נוכחנו כבר לדעת, שהעובדות והמציאות הפיסית אינן קריטריון לקביעת מדיניותם. אכן, צודק יהושע כי אין היתכנות להסכם עם הפלסטינים תחת ממשלת נתניהו, אך אי אפשר לטעון שהמציאות הפיסית היא הגורם לכך.

כבר כתב יהושפט הרכבי ב–1982: “סכנת טעות לאומית היתה טבועה בעצם הווייתנו כארץ של חזון, שכן החזון מבקש לשנות את המציאות. אולם גודל החזון, המתנה את הגשמתו, היא מציאותיותו, הטמונה בכך שלמרות שהחזון מבקש להתעלות על המציאות, רגליו תמיד נטועות בה. זה ההבדל בין חזון לפנטזיה המרחפת על כנפי האשליה”.

חזון המדינה הדמוקרטית היהודית, העומד בבסיס פתרון שתי המדינות, הוא מציאותי יותר, גם היום, מחזון המדינה הלאומית־המשיחית־האחת של נתניהו ובנט. רק פתרון שתי המדינות מקפל בתוכו חזון מוסרי. התעלמות מן המציאות הקיימת ומאילוציה, מתוך תקווה שהסמל והחזון יעצבו מציאות אחרת, היא מתכונת בדוקה להידרדרות ולגלישה מסוכנת אלי אסון.

עוד פוסטים

לשתף:

פוסטים נוספים

סקר מתנחלים – קיץ 2023

מסקר שערך מכון מדגם, עבור יוזמת ז’נבה, בקרב מדגם מייצג של 401 בוגרות בוגרים ישראלים מעל גיל 18 החיים ביישובים ישראלים מעבר לקו הירוק, ונערך

קרא עוד »

עיתונאים, יועצים פרלמנטריים ואקטיביסטים בפגישות עם דמויות בכירות ברמאללה

ביום ראשון, ה-3.9, נסענו לרמאללה עם קבוצה המורכבת מעיתונאים.ות, יועצים.ות פרלמנטריים, פעילים.ות בזירה החברתית, הפוליטית ובמחאה, לפגישות עם דמויות פלסטיניות משמעותיות בפוליטיקה, בתקשורת ובחברה האזרחית.

קרא עוד »

שלחו לנו הודעה

תפריט נגישות

תוכנית טראמפ

מרץ 22, 2020

תוכנית טראמפ, הידועה גם בשמה “עסקת המאה”, היא תוכנית ליישוב הסכסוך הישראלי – פלסטיני. לצד מתן דגש לנושא הכלכלי, עיקר התכנית הוא מימוש פתרון שתי המדינות, ישראל ופלסטין, מתוך אימוץ מובהק של הנרטיב הישראלי, המקנה עדיפות עליונה לעמדות הישראליות בסוגיות של ביטחון, ירושלים, התנחלויות ופליטים. בעוד ראש ממשלת ישראל הצהיר על נכונותו לקיים מו”מ על בסיס היוזמה, הפלסטינים סירבו לכך בטענה כי עקרונות התכנית נוגדים את החוק הבינלאומי והסכמים קודמים. התכנית, וסעיף הסיפוח החד צדדי של ההתנחלויות על ידי ישראל, ירדו מהפרק עם כינון הסכם נורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות והפסדו של הנשיא טראמפ בבחירות.

הסכמי אוסלו

מרץ 22, 1993

הסכמי אוסלו – הסכמים שנחתמו ב-1993 ו-1995 בין ישראל לאש”ף, על יד ראש הממשלה יצחק רבין ויו”ר אשף יאסר ערפאת, הכוללים הכרה הדדית, הקמת רשות פלסטינית והסכמה לפתוח במו”מ על הסכם קבע ב-1999. במהלך תקופת שלטון נתניהו בין השנים 1996-1999 נחתמו הסכם חברון והסכם וואי, כחלק מהסכמי אוסלו, אך לא נפתח מו”מ להשגת הסכם שלום.

מלחמת העצמאות

מרץ 6, 1948

מלחמת העצמאות, שפרצה עם הכרזת העצמאות של מדינת ישראל, סימנה את גבולותיה של המדינה החדשה שאך הוקמה. בהסכם שביתת הנשק שנחתם בהסכמי רודוס שורטט הקו הירוק, שהפך בפועל לגבולה של מדינת ישראל ומאז מוכר על ידי העולם כגבול הבינלאומי שלה.

מלחמת ששת הימים

מרץ 22, 1967

מלחמת ששת הימים הובילה לכיבוש יהודה ושומרון ומזרח ירושלים שמצויים מאז תחת שליטה ישראלית. גם רצועת עזה נכבשה מהמצרים והייתה תחת שליטה ישראלית מלאה עד לתוכנית ההתנתקות ב- 2005. תוצאות המלחמה אפשרו בניית התנחלויות יהודיות בשטחים שנכבשו שהביאו לערבוב אוכלוסיות בין שני העמים.

תוכנית אלון

מרץ 23, 1967

תוכנית אלון – תוכנית מדינית שניסח שר העבודה דאז יגאל אלון ופורסמה כחודש ימים לאחר מלחמת ששת הימים. התוכנית, הציעה הסדר על בסיס הקו הירוק, לפיו השטחים שכבשה ישראל יחולקו בינה לבין ישות אוטונומית בשליטה פלסטינית ביהודה, שומרון ועזה, ויצירת רצועת מעבר בין חבלי ארץ אלו, אשר תאפשר קשר של האוכלוסייה בין שני החלקים ומעבר חופשי מהגדה לנמל בעזה. התוכנית לא התקבלה על ידי ממשלת ישראל אך היוותה בסיס לתכניות ליישוב יהודים בחלק מהשטחים המוחזקים.

שתי מדינות לשני עמים

מרץ 22, 1972

“שתי מדינות לשני עמים” – בשנת 1972 פרסם אריה (לובה) אליאב, מי שהיה מזכ”ל מפלגת העבודה, את ספרו “ארץ הצבי” בו טבע לראשונה את המונח “שתי מדינות לשני עמים”. בספר, שמשרטט את תולדות המאבק על א”י מאז המאה ה- 19 ועד מלחמת ששת הימים, הציג אליאב הציע חזון של שתי מדינות, החיות זו בצד זו בשלום, ופועלות בשיתוף פעולה כלכלי, מסחרי, תרבותי ומדעי.

קולות ראשונים באש"ף בעד פתרון שתי המדינות

מרץ 22, 1973

קולות ראשונים באש”ף בעד פתרון שתי המדינות – סעיד חמאמי, חבר המועצה הלאומית הפלסטינית, שנבחר להיות נציג אש”ף בלונדון החל לקדם הידברות פלסטינית- ישראלית על בסיס פתרון של שתי מדינות לשני עמים. ב- 1977 הצהיר חמאמי כי “אש”ף מוכן להכיר בישראל תמורת פינוי גמור של הגדה המערבית ורצועת עזה והוא מוכן לדו-שיח על בסיס של הכרה הדדית”.

תוכנית האוטונומיה של מנחם בגין

מרץ 22, 1978

תוכנית האוטונומיה של מנחם בגין – תוכנית למתן אוטונומיה מנהלית לתושביה הפלסטינים של יהודה, שומרון ועזה. התוכנית, שנוסחה על רקע שיחות השלום בין ישראל למצרים נועדה לאפשר קיום ישות פלסטינית עצמאית שהיא פחות ממדינה. ללא התערבות ישראל. בפועל ישראל החליטה לא לקדם את התוכנית והיא ירדה מהפרק עם קבלת חוק ירושלים ב- 1980 האוסר על העברת סמכויות בעיר כולל בשטחים שנכבשו ב-67 לגורם אחר חוץ מישראל.

לאחר פרוץ האינתיפאדה הראשונה

מרץ 22, 1988

כשנה לאחר פרוץ האינתיפאדה הראשונה, ונוכח הודעת מלך ירדן על ניתוק הזיקה בינה לבין הגדה המערבית, הודיע אש”ף לראשונה על הכרה בעקרון שתי המדינות והכירה בזכות ישראל להתקיים. בעקבות ההצהרה, פתחה ארה”ב בדיאלוג רשמי עם אש”ף אשר מאז דבק בעקרון פתרון שתי המדינות.

ועידת קמפ דייוויד לשלום במזרח התיכון

מרץ 22, 2000

ועידת קמפ דייוויד לשלום במזרח התיכון, נערכה בשנת 2000 בראשות נשיא ארה”ב ביל קלינטון, ראש הממשלה אהוד ברק ויו”ר אש”ף, יאסר ערפאת. במהלך הוועידה הושגה התקדמות רבה בסוגיות כמו גבולות, ירושלים וסידורי ביטחון אך הצדדים לא הצליחו להגיע להסכם כולל.

יוזמת קרי

מרץ 22, 2014

יוזמת קרי, מו”מ בהובלת מזכיר המדינה האמריקאי ג’ון קרי, במסגרתו הסכים עקרונית ראש הממשלה נתניהו להקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 67, ואילו ישראל קיבלה חבילת ערבויות מארה”ב הנוגעות לביטחונה. בשיחות נרשמה גם התקדמות בסוגיית הפליטים אך שני הצדדים לא הגיעו להסכמה, ולו עקרונית, בסוגיית ירושלים והשיחות הופסקו ללא הסכם.

ועידת טאבה

מרץ 22, 2001

ועידת טאבה – מפגש של צוותי המו”מ של הצדדים, אשר במהלכו הושגה התקדמות נוספת בדיונים, כולל בסוגיית הפליטים, אך נוכח הסמיכות לבחירות בישראל לא השתתפו במפגש שני המנהיגים ברק וערפאת והשיחות לא נמשכו לאחר הבחירות, בהן הפסיד ברק.

יוזמת השלום הערבית

מרץ 22, 2002

יוזמת השלום הערבית, שנודעה תחילה כיוזמת השלום הסעודית, היא תוכנית מדינית שהניח יורש העצר של ערב הסעודית, עבדאללה בן עבד אל עזיז, בפסגת הליגה הערבית ב- 2002. היוזמה קראה לסיום הסכסוך הישראלי פלסטיני, לנסיגה ישראלית מהשטחים ולהקמת מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים. בתמורה, ינרמלו כל מדינות ערב את יחסיהן עם ישראל. היוזמה אומצה על ידי חברות הליגה והפכה ליוזמה הערבית אושרה גם על ידי ליגת המדינות המוסלמיות.

מפת הדרכים

מרץ 25, 2002

מפת הדרכים – תכנית מדינית לפתרון הסכסוך שהוצגה על ידי נשיא ארה”ב ג’ורג’ בוש, ואשר התבססה על פתרון שתי המדינות, הכרה הדדית בזכות שני העמים למדינה, הקפאת הבניה בהתנחלויות וסיום הכיבוש שהחל ב-1967. הרשות הפלסטינית קיבלה את התוכנית, אך ממשלת ישראל הציגה 14 הסתייגויות ממנה.

יוזמת ז'נבה

מרץ 22, 2003

יוזמת ז’נבה נולדה עם הפסקתן של שיחות השלום בטאבה ב –2001. שר המשפטים הישראלי לשעבר יוסי ביילין ומזכ”ל אש”ף יאסר עבד רבו המשיכו לקיים שיחות במסלול לא רשמי במטרה לבחון האם ניתן להגיע להסכם קבע מפורט. במהלך כשנתיים של שיחות, אליהן הצטרפו מומחים ו אישי ציבור בולטים משני הצדדים ובהם שרים, חברי כנסת, בכירי מערכת הביטחון לשעבר, ראשי ערים, אנשי אקדמיה ורוח. בסופו של דבר, הושג מסמך מוסכם ומפורט הכולל פתרונות מלאים לכל הסוגיות שבמחלוקת לרבות הקמת מדינה פלסטינית מפורזת, שמירת גושי התנחלויות בידי ישראל, כינון שתי בירות בירושלים והסדר מלא לבעיית הפליטים, הסכמה על הכרה הדדית בזכות שני העמים למדינה לעצמאית והכרזה על קץ הסכסוך וסוף התביעות ההדדיות.

תוכנית ההתנתקות

מרץ 22, 2005

תוכנית ההתנתקות, שהוביל ראש הממשלה אריאל שרון ב- 2005, לפינוי תושבי ההתנחלויות ברצועת עזה והשגת כוחות צה”ל לגבול הקו הירוק באזור זה. במקביל פונו ארבע התנחלויות מבודדות בצפון השומרון.

ועידת אנאפוליס

מרץ 22, 2007

ועידת אנאפוליס התקיימה באנאפוליס, ארה”ב, בהשתתפות נציגי ישראל, אש”ף, הקוורטט- האיחוד האירופי, ארצות- הברית, האו”ם, רוסיה ונציגים ממרבית מדינות הליגה הערבית. מטרת הוועידה הייתה להניע מחדש את תהליך השלום, שקפא מאז 2001 , ולסלול את הדרך למשא-ומתן לקראת הסכם קבע ישראלי-פלסטיני. המו”מ שהתקיים לאחר הוועידה קירב מאד בין הצדדים והושגו בו הנבות בנושאי הקמת המדינה הפלסטינית וסידורי ביטחון, אך הוא נפסק עם התפטרותו של אולמרט ללא חתימה על הסכם.

נאום בר-אילן

מרץ 22, 2009

נאום בר-אילן הוא נאום שנשא ראש הממשלה בנימין נתניהו בשנת 2009 במרכז בגין- סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר אילן.
בנאום, בו פירט את חזונו המדיני בסוגיית הסכסוך הישראלי פלסטיני, הביע נתניהו לראשונה תמיכה עקרונית בהקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל, בתנאי שזו תהיה מפורזת ושהפלסטינים יכירו בישראל כמדינת העם היהודי.

תוכנית החלוקה של האו"ם

מרץ 21, 1947

תוכנית החלוקה של האו”ם, היא תוכנית שהציעה ועדת אונסקו”פ של האו”ם ואושרה ברוב קולות בעצרת הכללית של האום בכ”ט בנובמבר 1947. התוכנית, הציעה את חלוקת ארץ ישראל ממערב לנהר לשלושה אזורים: מדינה יהודית דמוקרטית, מדינה ערבית דמוקרטית ושליטה בינלאומית ב-1% מהשטח שכולל את ירושלים ובית לחם. התוכנית אומצה על ידי הישוב היהודי בישראל ונדחתה על ידי ההנהגה הערבית בארץ.