רגע של תקווה: סמינר ל-20 צעירות וצעירים ישראלים ופלסטינים

ב-3-4 באוגוסט ערכנו סמינר דו יומי במסגרת פרויקט הפיוס למנהיגות צעירה, עם 20 צעירות וצעירים ישראלים, חרדים, דתיים וחילונים מכל רחבי הארץ, ופלסטינים מכל רחבי הגדה המערבית.

הסמינר נפתח בשיחה עם תא”ל (במיל’) ישראלה אורון, מראשות יוזמת ז’נבה. היא פתחה בסקירה על סוגיות הליבה בסכסוך וכיצד באו לידי ביטוי הן בסבבי מו”מ רשמיים, והן בפתרונות המוצעים במודל הסכם ז’נבה. ישראלה ענתה, לשאלת אחד מהמשתתפים הישראלים, מדוע לא הגענו עד היום לפתרון המיוחל, וציינה כי מחיר הפשרה דורש מנהיגות אמיצה ומספיק ניסיונות להגיע להסכם. כאשר אלו חסרים בשני הצדדים, אנו מוצאים עצמנו במציאות ספירלית בלתי נגמרת של סכסוך מדמם. לאחר מכן, שוחחה הקבוצה על הנושא גם עם בכיר פלסטיני אשר לקח חלק בסבבי המו”מ השונים, והוא הדגיש בדבר, בעיקר למשתתפות והמשתתפים בצד הישראלי, את הזווית הפלסטינית והנרטיב כלפי הסכסוך, אל מול מתווה אפשרי עתידי במסגרת של פתרון שתי מדינות.

כמו כן, שוחחה הקבוצה עם רועי רביצקי לשיחה על הקשר בין דת וסכסוך, ושמעה את תפיסתו לגבי היכולת להיעזר במרכיבים הדתיים בשתי החברות על מנת לגבש ערכים משותפים שיוכלו להוביל להסכמות פוליטיות.

לאחר השיחות עם המומחים, התפנתה הקבוצה לשיח פנימי, בין המשתתפים, על הנושאים הרגישים והשנויים במחלוקת ביותר בסכסוך, בכל אחד מהצדדים: מתשלומים למשפחות אסירים ועד למעמד הפליטות הפלסטיני. בקבוצות נפרדות ובפורום מלא, פירקו המשתתפות והמשתתפים את הנושאים לגורמים, תוך ניסיון להבין את זווית הראייה והנרטיב של הצד השני תוך כדי, ובמטרה להבין כיצד נראים פתרונות מעשיים לאותן סוגיות. בדיון פורה, כנה ועם כוונות טובות, הצליחו המשתתפים להגיע יחד להבנות רחבות ולהרחיב את זווית הראייה שלהם אודות הצד השני ומניעיו.

למחרת, בין המשך השיחות הקבוצתיות והאישיות בין הישראלים והפלסטינים בקבוצה, פגשו מומחה פלסטיני לענייני מדיניות אשר סקר את סוגיית ירושלים בסכסוך, וכן את האפשרות להשתתפות פוליטית של תושבי העיר הפלסטינים, המהווים 40% מסך תושבי בירת ישראל בעקבות סיפוח מזרח העיר ושטחים הסמוכים לה ב-1967, שכן עם הייאוש המתלווה לחוסר באופק מדיני בין ישראל והפלסטינים, עולים יותר ויותר קולות הקוראים למדינה אחת שוויונית מהירדן לים, ובכך מעודדים גם השתתפות פוליטית של פלסטינים במסגרות הישראליות. פלסטינים תושבי מזרח ירושלים יכולים להצביע לעירייה, אך לא לכנסת, ולכן אנו עשויים לראות, גם אם לא בבחירות בסוף השנה הזו אלא בעתיד הלא-רחוק, השתתפות רחבה יותר של פלסטינים בירושלים שתביא לשינוי משמעותי לא רק בעיר, אלא גם בסכסוך כולו. בנוסף, שוחחו בהרחבה על ההיתכנות והאפשרויות השונות לחלוקת העיר לשתי בירות של שתי מדינות.

לקראת סיום, שוחחה הקבוצה גם עם ד”ר מיכל סליטרניק, מומחית למשפט חוקתי ובינלאומי, אשר סקרה את הקשר בין חוקי ההפיכה המשטרית והמהלכים הנוספים אשר הממשלה הנוכחית מבצעת, לבין הסכסוך, לרבות הדרכים בהן הממשלה מובילה למציאות של סיפוח דה-פקטו, ואת משמעויותיו. הקבוצה הפלסטינית הסתקרנה מאוד כיצד חוקים אלו ואחרים עשויים להשפיע על חייהם באופן ישיר, והישראליות והישראלים הבינו גם את הסכנה שבחוקים אלו לעתידם, אך גם את המשמעות המעשית של השליטה על עם אחר. 

לאחר הפעילות, כתבה אחת המשתתפות, פעילת ימין מהדרום: “הגעתי סקפטית, אבל ההשתתפות בסמינר יוזמת ז’נבה הייתה אירוע מכונן מבחינתי. היום אני מסתכלת במשקפיים אחרות, מורכבות ומכילות יותר, על הדבר הגדול הזה שנקרא הסכסוך, והאנשים שמאחוריו. אני ממליצה דווקא לאנשים מהימין להגיע לשם, אבל כשאתם בוחרים ללכת תבואו עם ארגז כלים אחד – הקשבה. אל תחששו ללכת, אתם יכולים לחזור עם אותם דעות כפי שהלכתם אבל לראות בעיניים את המציאות המורכבת ולשים משקפיים קצת יותר פרגמטיות, זו מתנה קודם כל עבורכם.”

המשתתפות והמשתתפים יפעלו מכאן כדי להרחיב את מעגלי השיח על הסכסוך והשלכות היעדרו של כל אופק מדיני בין הצדדים, ויפעילו יחדיו לטובת מיזמים ודרכי פעולה אשר יקדמו פיוס, פתרון מדיני לסכסוך ושרטוט משותף של עתיד טוב יותר לשני העמים.

עוד פוסטים

לשתף:

פוסטים נוספים

עיתונאים, יועצים פרלמנטריים ואקטיביסטים בפגישות עם דמויות בכירות ברמאללה

ביום ראשון, ה-3.9, נסענו לרמאללה עם קבוצה המורכבת מעיתונאים.ות, יועצים.ות פרלמנטריים, פעילים.ות בזירה החברתית, הפוליטית ובמחאה, לפגישות עם דמויות פלסטיניות משמעותיות בפוליטיקה, בתקשורת ובחברה האזרחית.

קרא עוד »

שלחו לנו הודעה

תפריט נגישות

תוכנית טראמפ

מרץ 22, 2020

תוכנית טראמפ, הידועה גם בשמה “עסקת המאה”, היא תוכנית ליישוב הסכסוך הישראלי – פלסטיני. לצד מתן דגש לנושא הכלכלי, עיקר התכנית הוא מימוש פתרון שתי המדינות, ישראל ופלסטין, מתוך אימוץ מובהק של הנרטיב הישראלי, המקנה עדיפות עליונה לעמדות הישראליות בסוגיות של ביטחון, ירושלים, התנחלויות ופליטים. בעוד ראש ממשלת ישראל הצהיר על נכונותו לקיים מו”מ על בסיס היוזמה, הפלסטינים סירבו לכך בטענה כי עקרונות התכנית נוגדים את החוק הבינלאומי והסכמים קודמים. התכנית, וסעיף הסיפוח החד צדדי של ההתנחלויות על ידי ישראל, ירדו מהפרק עם כינון הסכם נורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות והפסדו של הנשיא טראמפ בבחירות.

הסכמי אוסלו

מרץ 22, 1993

הסכמי אוסלו – הסכמים שנחתמו ב-1993 ו-1995 בין ישראל לאש”ף, על יד ראש הממשלה יצחק רבין ויו”ר אשף יאסר ערפאת, הכוללים הכרה הדדית, הקמת רשות פלסטינית והסכמה לפתוח במו”מ על הסכם קבע ב-1999. במהלך תקופת שלטון נתניהו בין השנים 1996-1999 נחתמו הסכם חברון והסכם וואי, כחלק מהסכמי אוסלו, אך לא נפתח מו”מ להשגת הסכם שלום.

מלחמת העצמאות

מרץ 6, 1948

מלחמת העצמאות, שפרצה עם הכרזת העצמאות של מדינת ישראל, סימנה את גבולותיה של המדינה החדשה שאך הוקמה. בהסכם שביתת הנשק שנחתם בהסכמי רודוס שורטט הקו הירוק, שהפך בפועל לגבולה של מדינת ישראל ומאז מוכר על ידי העולם כגבול הבינלאומי שלה.

מלחמת ששת הימים

מרץ 22, 1967

מלחמת ששת הימים הובילה לכיבוש יהודה ושומרון ומזרח ירושלים שמצויים מאז תחת שליטה ישראלית. גם רצועת עזה נכבשה מהמצרים והייתה תחת שליטה ישראלית מלאה עד לתוכנית ההתנתקות ב- 2005. תוצאות המלחמה אפשרו בניית התנחלויות יהודיות בשטחים שנכבשו שהביאו לערבוב אוכלוסיות בין שני העמים.

תוכנית אלון

מרץ 23, 1967

תוכנית אלון – תוכנית מדינית שניסח שר העבודה דאז יגאל אלון ופורסמה כחודש ימים לאחר מלחמת ששת הימים. התוכנית, הציעה הסדר על בסיס הקו הירוק, לפיו השטחים שכבשה ישראל יחולקו בינה לבין ישות אוטונומית בשליטה פלסטינית ביהודה, שומרון ועזה, ויצירת רצועת מעבר בין חבלי ארץ אלו, אשר תאפשר קשר של האוכלוסייה בין שני החלקים ומעבר חופשי מהגדה לנמל בעזה. התוכנית לא התקבלה על ידי ממשלת ישראל אך היוותה בסיס לתכניות ליישוב יהודים בחלק מהשטחים המוחזקים.

שתי מדינות לשני עמים

מרץ 22, 1972

“שתי מדינות לשני עמים” – בשנת 1972 פרסם אריה (לובה) אליאב, מי שהיה מזכ”ל מפלגת העבודה, את ספרו “ארץ הצבי” בו טבע לראשונה את המונח “שתי מדינות לשני עמים”. בספר, שמשרטט את תולדות המאבק על א”י מאז המאה ה- 19 ועד מלחמת ששת הימים, הציג אליאב הציע חזון של שתי מדינות, החיות זו בצד זו בשלום, ופועלות בשיתוף פעולה כלכלי, מסחרי, תרבותי ומדעי.

קולות ראשונים באש"ף בעד פתרון שתי המדינות

מרץ 22, 1973

קולות ראשונים באש”ף בעד פתרון שתי המדינות – סעיד חמאמי, חבר המועצה הלאומית הפלסטינית, שנבחר להיות נציג אש”ף בלונדון החל לקדם הידברות פלסטינית- ישראלית על בסיס פתרון של שתי מדינות לשני עמים. ב- 1977 הצהיר חמאמי כי “אש”ף מוכן להכיר בישראל תמורת פינוי גמור של הגדה המערבית ורצועת עזה והוא מוכן לדו-שיח על בסיס של הכרה הדדית”.

תוכנית האוטונומיה של מנחם בגין

מרץ 22, 1978

תוכנית האוטונומיה של מנחם בגין – תוכנית למתן אוטונומיה מנהלית לתושביה הפלסטינים של יהודה, שומרון ועזה. התוכנית, שנוסחה על רקע שיחות השלום בין ישראל למצרים נועדה לאפשר קיום ישות פלסטינית עצמאית שהיא פחות ממדינה. ללא התערבות ישראל. בפועל ישראל החליטה לא לקדם את התוכנית והיא ירדה מהפרק עם קבלת חוק ירושלים ב- 1980 האוסר על העברת סמכויות בעיר כולל בשטחים שנכבשו ב-67 לגורם אחר חוץ מישראל.

לאחר פרוץ האינתיפאדה הראשונה

מרץ 22, 1988

כשנה לאחר פרוץ האינתיפאדה הראשונה, ונוכח הודעת מלך ירדן על ניתוק הזיקה בינה לבין הגדה המערבית, הודיע אש”ף לראשונה על הכרה בעקרון שתי המדינות והכירה בזכות ישראל להתקיים. בעקבות ההצהרה, פתחה ארה”ב בדיאלוג רשמי עם אש”ף אשר מאז דבק בעקרון פתרון שתי המדינות.

ועידת קמפ דייוויד לשלום במזרח התיכון

מרץ 22, 2000

ועידת קמפ דייוויד לשלום במזרח התיכון, נערכה בשנת 2000 בראשות נשיא ארה”ב ביל קלינטון, ראש הממשלה אהוד ברק ויו”ר אש”ף, יאסר ערפאת. במהלך הוועידה הושגה התקדמות רבה בסוגיות כמו גבולות, ירושלים וסידורי ביטחון אך הצדדים לא הצליחו להגיע להסכם כולל.

יוזמת קרי

מרץ 22, 2014

יוזמת קרי, מו”מ בהובלת מזכיר המדינה האמריקאי ג’ון קרי, במסגרתו הסכים עקרונית ראש הממשלה נתניהו להקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 67, ואילו ישראל קיבלה חבילת ערבויות מארה”ב הנוגעות לביטחונה. בשיחות נרשמה גם התקדמות בסוגיית הפליטים אך שני הצדדים לא הגיעו להסכמה, ולו עקרונית, בסוגיית ירושלים והשיחות הופסקו ללא הסכם.

ועידת טאבה

מרץ 22, 2001

ועידת טאבה – מפגש של צוותי המו”מ של הצדדים, אשר במהלכו הושגה התקדמות נוספת בדיונים, כולל בסוגיית הפליטים, אך נוכח הסמיכות לבחירות בישראל לא השתתפו במפגש שני המנהיגים ברק וערפאת והשיחות לא נמשכו לאחר הבחירות, בהן הפסיד ברק.

יוזמת השלום הערבית

מרץ 22, 2002

יוזמת השלום הערבית, שנודעה תחילה כיוזמת השלום הסעודית, היא תוכנית מדינית שהניח יורש העצר של ערב הסעודית, עבדאללה בן עבד אל עזיז, בפסגת הליגה הערבית ב- 2002. היוזמה קראה לסיום הסכסוך הישראלי פלסטיני, לנסיגה ישראלית מהשטחים ולהקמת מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים. בתמורה, ינרמלו כל מדינות ערב את יחסיהן עם ישראל. היוזמה אומצה על ידי חברות הליגה והפכה ליוזמה הערבית אושרה גם על ידי ליגת המדינות המוסלמיות.

מפת הדרכים

מרץ 25, 2002

מפת הדרכים – תכנית מדינית לפתרון הסכסוך שהוצגה על ידי נשיא ארה”ב ג’ורג’ בוש, ואשר התבססה על פתרון שתי המדינות, הכרה הדדית בזכות שני העמים למדינה, הקפאת הבניה בהתנחלויות וסיום הכיבוש שהחל ב-1967. הרשות הפלסטינית קיבלה את התוכנית, אך ממשלת ישראל הציגה 14 הסתייגויות ממנה.

יוזמת ז'נבה

מרץ 22, 2003

יוזמת ז’נבה נולדה עם הפסקתן של שיחות השלום בטאבה ב –2001. שר המשפטים הישראלי לשעבר יוסי ביילין ומזכ”ל אש”ף יאסר עבד רבו המשיכו לקיים שיחות במסלול לא רשמי במטרה לבחון האם ניתן להגיע להסכם קבע מפורט. במהלך כשנתיים של שיחות, אליהן הצטרפו מומחים ו אישי ציבור בולטים משני הצדדים ובהם שרים, חברי כנסת, בכירי מערכת הביטחון לשעבר, ראשי ערים, אנשי אקדמיה ורוח. בסופו של דבר, הושג מסמך מוסכם ומפורט הכולל פתרונות מלאים לכל הסוגיות שבמחלוקת לרבות הקמת מדינה פלסטינית מפורזת, שמירת גושי התנחלויות בידי ישראל, כינון שתי בירות בירושלים והסדר מלא לבעיית הפליטים, הסכמה על הכרה הדדית בזכות שני העמים למדינה לעצמאית והכרזה על קץ הסכסוך וסוף התביעות ההדדיות.

תוכנית ההתנתקות

מרץ 22, 2005

תוכנית ההתנתקות, שהוביל ראש הממשלה אריאל שרון ב- 2005, לפינוי תושבי ההתנחלויות ברצועת עזה והשגת כוחות צה”ל לגבול הקו הירוק באזור זה. במקביל פונו ארבע התנחלויות מבודדות בצפון השומרון.

ועידת אנאפוליס

מרץ 22, 2007

ועידת אנאפוליס התקיימה באנאפוליס, ארה”ב, בהשתתפות נציגי ישראל, אש”ף, הקוורטט- האיחוד האירופי, ארצות- הברית, האו”ם, רוסיה ונציגים ממרבית מדינות הליגה הערבית. מטרת הוועידה הייתה להניע מחדש את תהליך השלום, שקפא מאז 2001 , ולסלול את הדרך למשא-ומתן לקראת הסכם קבע ישראלי-פלסטיני. המו”מ שהתקיים לאחר הוועידה קירב מאד בין הצדדים והושגו בו הנבות בנושאי הקמת המדינה הפלסטינית וסידורי ביטחון, אך הוא נפסק עם התפטרותו של אולמרט ללא חתימה על הסכם.

נאום בר-אילן

מרץ 22, 2009

נאום בר-אילן הוא נאום שנשא ראש הממשלה בנימין נתניהו בשנת 2009 במרכז בגין- סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר אילן.
בנאום, בו פירט את חזונו המדיני בסוגיית הסכסוך הישראלי פלסטיני, הביע נתניהו לראשונה תמיכה עקרונית בהקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל, בתנאי שזו תהיה מפורזת ושהפלסטינים יכירו בישראל כמדינת העם היהודי.

תוכנית החלוקה של האו"ם

מרץ 21, 1947

תוכנית החלוקה של האו”ם, היא תוכנית שהציעה ועדת אונסקו”פ של האו”ם ואושרה ברוב קולות בעצרת הכללית של האום בכ”ט בנובמבר 1947. התוכנית, הציעה את חלוקת ארץ ישראל ממערב לנהר לשלושה אזורים: מדינה יהודית דמוקרטית, מדינה ערבית דמוקרטית ושליטה בינלאומית ב-1% מהשטח שכולל את ירושלים ובית לחם. התוכנית אומצה על ידי הישוב היהודי בישראל ונדחתה על ידי ההנהגה הערבית בארץ.