שפיות ופיוס במציאות משוגעת: סמינר משותף ישראלי-פלסטיני למנהיגות צעירה דתית וחילונית

בעוד כותרות העיתונים והמהדורות עסקו בהבטחות של נתניהו לשותפיו סביב סיפוח הגדה המערבית, בסוף השבוע האחרון, 22-23 בדצמבר, קיימנו סמינר משותף לכ-20 מנהיגות ומנהיגים צעירים, ישראלים ופלסטינים, כדי לדבר דווקא על פיוס והסכם מדיני. המשתתפים והמשתתפות בסמינר מייצגים קשת רחבה של יהודים חרדים, דתיים וחילונים, יחד עם פלסטינים מוסלמים ונוצרים מכל רחבי הגדה המערבית. הסמינר התקיים כחלק מפרויקט הפיוס למנהיגות צעירה.

במהלך הסמינר, מנכ”לי יוזמת ז’נבה, הישראלי והפלסטיני, גדי בלטיאנסקי ונידאל פוקהא, סקרו את המצב הפוליטי בשני הצדדים, ואת השפעתו על המצב המדיני. אצל הפלסטינים צופים בדאגה בתהליכים ובהבטחות של הפוליטיקאים אצלנו, לגבי סיפוח, הרחבת מפעל ההתנחלויות וצעדים קונקרטיים שנועדו לפגוע אנושות באפשרות להגיע להסכם בעתיד. אצלנו, למחנה השלום נותר ייצוג זעום בכנסת, שלא תואם את משקלו בעם. בדיוק בגלל זה, ולאור ההסכמות עליהן אנו מתבשרים בימים אלו בין מרכיבי הקואליציה העתידית, על החברה האזרחית למלא את המקום ולהשמיע אלטרנטיבה ברורה: מול סיפוח (מוצהר או בפועל) והמשך ההקצנה והדימום כתוצאה מהסכסוך, עלינו לחזור לשולחן המו”מ כדי להגיע להסכם שיהווה ניצחון לשני הצדדים.

לאחר מכן, שוחחה הקבוצה עם הרב דניאל רוט, בשיחה על הדרך לרתום קהילות דתיות משני צידי הסכסוך למחנה השלום ולתמיכה בשיח ובהסכם. לטובת חופש הפולחן של כל הדתות, ולטובת כל היושבים בין הירדן לים, ניתן לעבוד יחד, מוסלמים, יהודים ונוצרים, כדי למצוא את הפתרונות לחיים משותפים זה לצד זה ובכך להוביל מהלך רחב בשני העמים. בעקבות השיחה, קיימנו דיון פנימי לגבי המכשולים לשלום. ההבנה העיקרית הייתה שהמכשולים העיקריים הם לא הטכניים – איפה יעבור קו הגבול, סידור ביטחוני זה או אחר, או אפילו פתרונות לסוגיות רגישות ומורכבות, כי כבר הוכח כי אלו סוגיות פתירות, כמו הפתרונות שמוצגים במודל ההסכם של יוזמת ז’נבה. אם כן, המכשולים דווקא נמצאים במקום הרגשי: פחד, שנאה ונקמה, שמכרסמים בנו, ישראלים ופלסטינים, ולא מאפשרים לנו לחזור ולדבר. האתגר האמיתי שעלינו לצלוח הוא שכנוע שתי החברות בצורך וביכולת להעניק אמון מחודש זה בזה, כדי שנוכל לפתור את הסכסוך אחת ולתמיד. 

היום המשיך עם שעות נוספות של שיחות עומק על הסוגיות והאתגרים המרכזיים, אך אלו התנקזו לרגע אחד סימבולי בסוף הערב, בו התכנסנו כולנו יחד, ישראלים ופלסטינים, להדליק נר חמישי של חנוכה, בתקווה לשפוך אור על כל החושך, להוביל למציאות טובה יותר עבור כולנו. 

למחרת, הקבוצה שוחחה עם אל”מ (במיל’) מירי אייזן, לשעבר יועץ רה”מ לתקשורת זרה, על טרמינולוגיה ומסגור בסכסוך. בגדול, במצב בו המסגור של רוב הישראלים את הסכסוך סובב סביב ביטחון, והמסגור של הפלסטינים את הסכסוך נוגע בעיקר בשיח של זכויות ומימוש לאומי, צריך לגשר על השפות האחרות שכל צד מדבר בהן. צריך שנכיר בפערים הללו, ראשית כל, כדי שנוכל להבין טוב יותר את נקודות המוצא אחד של השני ולייצר שיח אמיתי המסוגל להניב תוצאות משמעותיות. כדי לתת תקווה לשיח כזה, גדי בלטיאנסקי, מנכ”ל יוזמת ז’נבה, שוחח עם הקבוצה לסיכום על היום שאחרי ההסכם. כיצד הופכים הסכם קבע בין ממשלות לשלום בין שני עמים, כיצד מגיעים למקום בו מניחים את מכאובי העבר במקום שיאפשר התקדמות לעבר עתיד אחר וטוב יותר.

יוזמת ז’נבה מציעה פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני, אבל אנחנו לא שוכחים את הצורך להתייחס גם למציאות שלאחריו. באמצעות עבודה עם מאות ישראלים ופלסטינים משפיעים ומשפיעות, כתיבת ניירות עמדה ומסמכים, אנו פועלים כבר היום להניח את התשתית לפיוס ישראלי-פלסטיני. הסמינר בסוף השבוע האחרון הוא עוד נקודת אור בדרך ליעד. 

 

עוד פוסטים

לשתף:

פוסטים נוספים

שלחו לנו הודעה

תפריט נגישות

תוכנית טראמפ

מרץ 22, 2020

תוכנית טראמפ, הידועה גם בשמה “עסקת המאה”, היא תוכנית ליישוב הסכסוך הישראלי – פלסטיני. לצד מתן דגש לנושא הכלכלי, עיקר התכנית הוא מימוש פתרון שתי המדינות, ישראל ופלסטין, מתוך אימוץ מובהק של הנרטיב הישראלי, המקנה עדיפות עליונה לעמדות הישראליות בסוגיות של ביטחון, ירושלים, התנחלויות ופליטים. בעוד ראש ממשלת ישראל הצהיר על נכונותו לקיים מו”מ על בסיס היוזמה, הפלסטינים סירבו לכך בטענה כי עקרונות התכנית נוגדים את החוק הבינלאומי והסכמים קודמים. התכנית, וסעיף הסיפוח החד צדדי של ההתנחלויות על ידי ישראל, ירדו מהפרק עם כינון הסכם נורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות והפסדו של הנשיא טראמפ בבחירות.

הסכמי אוסלו

מרץ 22, 1993

הסכמי אוסלו – הסכמים שנחתמו ב-1993 ו-1995 בין ישראל לאש”ף, על יד ראש הממשלה יצחק רבין ויו”ר אשף יאסר ערפאת, הכוללים הכרה הדדית, הקמת רשות פלסטינית והסכמה לפתוח במו”מ על הסכם קבע ב-1999. במהלך תקופת שלטון נתניהו בין השנים 1996-1999 נחתמו הסכם חברון והסכם וואי, כחלק מהסכמי אוסלו, אך לא נפתח מו”מ להשגת הסכם שלום.

מלחמת העצמאות

מרץ 6, 1948

מלחמת העצמאות, שפרצה עם הכרזת העצמאות של מדינת ישראל, סימנה את גבולותיה של המדינה החדשה שאך הוקמה. בהסכם שביתת הנשק שנחתם בהסכמי רודוס שורטט הקו הירוק, שהפך בפועל לגבולה של מדינת ישראל ומאז מוכר על ידי העולם כגבול הבינלאומי שלה.

מלחמת ששת הימים

מרץ 22, 1967

מלחמת ששת הימים הובילה לכיבוש יהודה ושומרון ומזרח ירושלים שמצויים מאז תחת שליטה ישראלית. גם רצועת עזה נכבשה מהמצרים והייתה תחת שליטה ישראלית מלאה עד לתוכנית ההתנתקות ב- 2005. תוצאות המלחמה אפשרו בניית התנחלויות יהודיות בשטחים שנכבשו שהביאו לערבוב אוכלוסיות בין שני העמים.

תוכנית אלון

מרץ 23, 1967

תוכנית אלון – תוכנית מדינית שניסח שר העבודה דאז יגאל אלון ופורסמה כחודש ימים לאחר מלחמת ששת הימים. התוכנית, הציעה הסדר על בסיס הקו הירוק, לפיו השטחים שכבשה ישראל יחולקו בינה לבין ישות אוטונומית בשליטה פלסטינית ביהודה, שומרון ועזה, ויצירת רצועת מעבר בין חבלי ארץ אלו, אשר תאפשר קשר של האוכלוסייה בין שני החלקים ומעבר חופשי מהגדה לנמל בעזה. התוכנית לא התקבלה על ידי ממשלת ישראל אך היוותה בסיס לתכניות ליישוב יהודים בחלק מהשטחים המוחזקים.

שתי מדינות לשני עמים

מרץ 22, 1972

“שתי מדינות לשני עמים” – בשנת 1972 פרסם אריה (לובה) אליאב, מי שהיה מזכ”ל מפלגת העבודה, את ספרו “ארץ הצבי” בו טבע לראשונה את המונח “שתי מדינות לשני עמים”. בספר, שמשרטט את תולדות המאבק על א”י מאז המאה ה- 19 ועד מלחמת ששת הימים, הציג אליאב הציע חזון של שתי מדינות, החיות זו בצד זו בשלום, ופועלות בשיתוף פעולה כלכלי, מסחרי, תרבותי ומדעי.

קולות ראשונים באש"ף בעד פתרון שתי המדינות

מרץ 22, 1973

קולות ראשונים באש”ף בעד פתרון שתי המדינות – סעיד חמאמי, חבר המועצה הלאומית הפלסטינית, שנבחר להיות נציג אש”ף בלונדון החל לקדם הידברות פלסטינית- ישראלית על בסיס פתרון של שתי מדינות לשני עמים. ב- 1977 הצהיר חמאמי כי “אש”ף מוכן להכיר בישראל תמורת פינוי גמור של הגדה המערבית ורצועת עזה והוא מוכן לדו-שיח על בסיס של הכרה הדדית”.

תוכנית האוטונומיה של מנחם בגין

מרץ 22, 1978

תוכנית האוטונומיה של מנחם בגין – תוכנית למתן אוטונומיה מנהלית לתושביה הפלסטינים של יהודה, שומרון ועזה. התוכנית, שנוסחה על רקע שיחות השלום בין ישראל למצרים נועדה לאפשר קיום ישות פלסטינית עצמאית שהיא פחות ממדינה. ללא התערבות ישראל. בפועל ישראל החליטה לא לקדם את התוכנית והיא ירדה מהפרק עם קבלת חוק ירושלים ב- 1980 האוסר על העברת סמכויות בעיר כולל בשטחים שנכבשו ב-67 לגורם אחר חוץ מישראל.

לאחר פרוץ האינתיפאדה הראשונה

מרץ 22, 1988

כשנה לאחר פרוץ האינתיפאדה הראשונה, ונוכח הודעת מלך ירדן על ניתוק הזיקה בינה לבין הגדה המערבית, הודיע אש”ף לראשונה על הכרה בעקרון שתי המדינות והכירה בזכות ישראל להתקיים. בעקבות ההצהרה, פתחה ארה”ב בדיאלוג רשמי עם אש”ף אשר מאז דבק בעקרון פתרון שתי המדינות.

ועידת קמפ דייוויד לשלום במזרח התיכון

מרץ 22, 2000

ועידת קמפ דייוויד לשלום במזרח התיכון, נערכה בשנת 2000 בראשות נשיא ארה”ב ביל קלינטון, ראש הממשלה אהוד ברק ויו”ר אש”ף, יאסר ערפאת. במהלך הוועידה הושגה התקדמות רבה בסוגיות כמו גבולות, ירושלים וסידורי ביטחון אך הצדדים לא הצליחו להגיע להסכם כולל.

יוזמת קרי

מרץ 22, 2014

יוזמת קרי, מו”מ בהובלת מזכיר המדינה האמריקאי ג’ון קרי, במסגרתו הסכים עקרונית ראש הממשלה נתניהו להקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 67, ואילו ישראל קיבלה חבילת ערבויות מארה”ב הנוגעות לביטחונה. בשיחות נרשמה גם התקדמות בסוגיית הפליטים אך שני הצדדים לא הגיעו להסכמה, ולו עקרונית, בסוגיית ירושלים והשיחות הופסקו ללא הסכם.

ועידת טאבה

מרץ 22, 2001

ועידת טאבה – מפגש של צוותי המו”מ של הצדדים, אשר במהלכו הושגה התקדמות נוספת בדיונים, כולל בסוגיית הפליטים, אך נוכח הסמיכות לבחירות בישראל לא השתתפו במפגש שני המנהיגים ברק וערפאת והשיחות לא נמשכו לאחר הבחירות, בהן הפסיד ברק.

יוזמת השלום הערבית

מרץ 22, 2002

יוזמת השלום הערבית, שנודעה תחילה כיוזמת השלום הסעודית, היא תוכנית מדינית שהניח יורש העצר של ערב הסעודית, עבדאללה בן עבד אל עזיז, בפסגת הליגה הערבית ב- 2002. היוזמה קראה לסיום הסכסוך הישראלי פלסטיני, לנסיגה ישראלית מהשטחים ולהקמת מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים. בתמורה, ינרמלו כל מדינות ערב את יחסיהן עם ישראל. היוזמה אומצה על ידי חברות הליגה והפכה ליוזמה הערבית אושרה גם על ידי ליגת המדינות המוסלמיות.

מפת הדרכים

מרץ 25, 2002

מפת הדרכים – תכנית מדינית לפתרון הסכסוך שהוצגה על ידי נשיא ארה”ב ג’ורג’ בוש, ואשר התבססה על פתרון שתי המדינות, הכרה הדדית בזכות שני העמים למדינה, הקפאת הבניה בהתנחלויות וסיום הכיבוש שהחל ב-1967. הרשות הפלסטינית קיבלה את התוכנית, אך ממשלת ישראל הציגה 14 הסתייגויות ממנה.

יוזמת ז'נבה

מרץ 22, 2003

יוזמת ז’נבה נולדה עם הפסקתן של שיחות השלום בטאבה ב –2001. שר המשפטים הישראלי לשעבר יוסי ביילין ומזכ”ל אש”ף יאסר עבד רבו המשיכו לקיים שיחות במסלול לא רשמי במטרה לבחון האם ניתן להגיע להסכם קבע מפורט. במהלך כשנתיים של שיחות, אליהן הצטרפו מומחים ו אישי ציבור בולטים משני הצדדים ובהם שרים, חברי כנסת, בכירי מערכת הביטחון לשעבר, ראשי ערים, אנשי אקדמיה ורוח. בסופו של דבר, הושג מסמך מוסכם ומפורט הכולל פתרונות מלאים לכל הסוגיות שבמחלוקת לרבות הקמת מדינה פלסטינית מפורזת, שמירת גושי התנחלויות בידי ישראל, כינון שתי בירות בירושלים והסדר מלא לבעיית הפליטים, הסכמה על הכרה הדדית בזכות שני העמים למדינה לעצמאית והכרזה על קץ הסכסוך וסוף התביעות ההדדיות.

תוכנית ההתנתקות

מרץ 22, 2005

תוכנית ההתנתקות, שהוביל ראש הממשלה אריאל שרון ב- 2005, לפינוי תושבי ההתנחלויות ברצועת עזה והשגת כוחות צה”ל לגבול הקו הירוק באזור זה. במקביל פונו ארבע התנחלויות מבודדות בצפון השומרון.

ועידת אנאפוליס

מרץ 22, 2007

ועידת אנאפוליס התקיימה באנאפוליס, ארה”ב, בהשתתפות נציגי ישראל, אש”ף, הקוורטט- האיחוד האירופי, ארצות- הברית, האו”ם, רוסיה ונציגים ממרבית מדינות הליגה הערבית. מטרת הוועידה הייתה להניע מחדש את תהליך השלום, שקפא מאז 2001 , ולסלול את הדרך למשא-ומתן לקראת הסכם קבע ישראלי-פלסטיני. המו”מ שהתקיים לאחר הוועידה קירב מאד בין הצדדים והושגו בו הנבות בנושאי הקמת המדינה הפלסטינית וסידורי ביטחון, אך הוא נפסק עם התפטרותו של אולמרט ללא חתימה על הסכם.

נאום בר-אילן

מרץ 22, 2009

נאום בר-אילן הוא נאום שנשא ראש הממשלה בנימין נתניהו בשנת 2009 במרכז בגין- סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר אילן.
בנאום, בו פירט את חזונו המדיני בסוגיית הסכסוך הישראלי פלסטיני, הביע נתניהו לראשונה תמיכה עקרונית בהקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל, בתנאי שזו תהיה מפורזת ושהפלסטינים יכירו בישראל כמדינת העם היהודי.

תוכנית החלוקה של האו"ם

מרץ 21, 1947

תוכנית החלוקה של האו”ם, היא תוכנית שהציעה ועדת אונסקו”פ של האו”ם ואושרה ברוב קולות בעצרת הכללית של האום בכ”ט בנובמבר 1947. התוכנית, הציעה את חלוקת ארץ ישראל ממערב לנהר לשלושה אזורים: מדינה יהודית דמוקרטית, מדינה ערבית דמוקרטית ושליטה בינלאומית ב-1% מהשטח שכולל את ירושלים ובית לחם. התוכנית אומצה על ידי הישוב היהודי בישראל ונדחתה על ידי ההנהגה הערבית בארץ.