פעילויות

דו”ח שנתי 2023

צוות היוזמה, יחד עם שותפינו הפלסטינים, המשיך גם השנה לפעול ללא לאות כדי

לקדם פתרון מדיני שיבטיח את קיומה של ישראל כמדינתו הדמוקרטית והבטוחה

של העם היהודי, ויאפשר לעם הפלסטיני את מימוש זכויותיו הלאומיות והאישיות.

2024 תהיה רוויית קשיים, אבל חייבים לייצר בה גם הזדמנויות.

זה תלוי, בסופו של דבר, בכל אחת ואחד מאיתנו.

אנחנו ננסה לעבוד טוב יותר, חכם יותר ומועיל יותר.

אני מקווה שתעזרו לנו, לכולנו, להצליח.

בברכה,

גדי בלטיאנסקי

מנכ“ל יוזמת ז‘נבה

 

לקריאת הדו”ח המלא:

סקר חדש: רוב הישראלים תומכים ביוזמת הנשיא ביידן

מסקר שערך מכון ‘מדגם’ בראשות מנו גבע עבור יוזמת ז’נבה, בקרב מדגם מייצג של כלל החברה הישראלית, 500 איש מגיל 18 ומעלה, בחודש ינואר 2024 (טעות דגימה +4.4%), עולה כי רוב הציבור (51.3%) היו תומכים במידה והיה נחתם הסכם בתמיכת ארה”ב, הכולל את החזרת החטופים, הסכמה להקמת מדינה פלסטינית מפורזת בעתיד ונורמליזציה עם סעודיה. מתוך התומכים, 39% ממצביעי הימין ו-73% ממצביעי המרכז והשמאל. 

כמו כן, בתשובה לשאלה ‘איזה מצב אתה מעדיף שיקרה בעוד 3 שנים’, 50.5% מהציבור היו מעדיפים מצב בו חיילי צה”ל לא נמצאים ברצועת עזה. זאת, לעומת 32% אשר היו מעדיפים לראות את נוכחות צה”ל ברצועה. 

משיבי הסקר נשאלו האם יחסם כלפי ארה”ב השתנה מאז ה-7 באוקטובר, ואם כן – כיצד. 38.2% העידו כי יחסם לארה”ב לא השתנה ונותר טוב, 26.3% העידו כי יחסם לארה”ב השתנה לטובה,  17.1% טענו כי השתנה לרעה, 7.2% טענו כי יחסם לארה”ב לא השתנה ותמיד היה רע ו-11.1% אינם יודעים.
סה”כ, כ-65% מהציבור הישראלי מביעים יחס חיובי כלפי ארה”ב מאז ה-7 באוקטובר.

לבסוף, מהסקר עולה כי הציבור הישראלי אומר כן למפלגות שיתחייבו לפעול למען פתרון הסכסוך – עבור כשליש מהציבור הישראלי, התחייבות שכזו תגדיל את הסיכוי שיצביעו למפלגה שתניף את דגל הפתרון המדיני, לעומת 15.7% בלבד אשר התחייבות לפתרון מדיני תפחית את הסיכוי שיצביעו למפלגה שכזו.

מהסקר עולה תמונה ברורה – תמורת ביטחון אזורי וחזרת החטופים, הציבור הישראלי מוכן לקבל מדינה פלסטינית מפורזת. כעת, על ישראל להגיד כן לנשיא ביידן, ולא לשרים סמוטריץ’ ובן גביר.

לקריאת הכתבה ב”הארץ” אודות הסקר, לחצו כאן

תוכנית המנהיגות הנשית: להבין את היום שלפני, להוביל אל היום שאחרי

ביום שישי ה-12 בינואר ערכנו מפגש מבוא ל-15 נשים מובילות מהפוליטיקה ומהעשייה החברתית, מהאקדמיה ומהמדע, מהמגזר העסקי ומהתרבות, במסגרת תוכנית ההכשרה המדינית שלנו למנהיגות נשית. המפגש עסק בהבנת הסכסוך הישראלי-פלסטיני, סוגיות הליבה, והמציאות של “היום שלפני”, כמו גם בהעמקה בתרחישים האפשריים (והרצויים מביניהם) עבור היום שאחרי.

את המפגש פתח אל”מ (במיל’) ד”ר שאול אריאלי, חוקר הסכסוך ומראשי יוזמת ז’נבה, להרצאה על סוגיות הליבה בסכסוך, פתרון שתי המדינות ומודל יוזמת ז’נבה. ד”ר אריאלי הדגים את הנרטיבים השונים בסכסוך, כיצד באים לידי ביטוי בסוגיות מורכבות כמו ירושלים, פליטים והתנחלויות, וכיצד ניתן להגיע לפתרונות מעשיים שיאפשרו לישראל לשמור על ביטחונה כמדינה יהודית ודמוקרטית באמצעות פתרון הסכסוך. 

בהמשך המפגש, שוחחה הקבוצה עם ד”ר שירה עפרון, ראש תחום המחקר ב Israel Policy Forum, על האפשרויות העומדות בפני ישראל עבור היום שאחרי, במיפוי מצבה המדיני של ישראל מול הקהילה הבינלאומית, ולרבות עם ארה”ב ומדינות האזור. בשיחה עלה כי אין היתכנות למעורבות בינלאומית חיובית בניהול רצועת עזה (לרבות שיקומה או פירוזה) ללא מחויבות ישראלית לפתרון שתי המדינות, ליצירת אופק מדיני ולשילוב הדרגתי של רשות פלסטינית מתחדשת בניהול הרצועה. כדי להגיע לתרחיש רצוי שמאפשר לנצח את המלחמה באמת ב”יום שאחרי”, על ישראל לבחור בדרך מדינית.

הקבוצה תמשיך מכאן להרחיב את סט הכלים והידע אודות הסכסוך ופתרונו – בסיורים, מפגשי שיח וסדנאות, על מנת שיוכלו להרחיב את מעגלי ההשפעה והשיח אודות הצורך בפתרון מדיני, ובתקווה לקדם את בואו.