fbpx

אז מה עשינו השנה?

 

אז מה עשינו השנה?
"סוף השבוע עם יוזמת ז'נבה היה מכונן בחיי. ישראלים ופלסטינים, נפגשנו כדי להכיר, לדבר ולהבין את הנרטיב של הצד השני. ההבנה שיש בצד השני אנשים שמוכנים לחלוק את הדרך להסכם הותירה אותי אופטימית"
תרמו ליוזמה
גם השנה המשכנו לצייד דמויות מפתח בחברה הישראלית בידע על הסכסוך הישראלי-פלסטיני שמעצב את חיינו, לפעמים בלי שנשים לב. קיימנו סמינרים, קורסים, הרצאות, סדנאות ומפגשים, בהם הציגו מיטב המומחים והמומחיות של היוזמה את מורכבויות הסכסוך והדרכים לפתור אותו ממגוון זוויות, ישראליות ופלסטיניות: בטחוניות, דמוגרפיות, פוליטיות, תקשורתיות, היסטוריות, פסיכולוגיות, מגדריות ועוד.
 
קיימנו קורסי עומק בנושא המדיני לפעילים פוליטיים. בסמינרים שלנו בארץ השתתפו פעילי מפלגות ויועצים פרלמנטריים מרוב מפלגות הכנסת – הליכוד, המחנה הציוני, יש עתיד, כולנו, מרצ וישראל ביתנו. קיימנו סיורים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, וכך מאות ישראלים וישראליות זכו לראות את המציאות בשטח, שהיא מורכבת יותר מזו המשתקפת בתקשורת. בסמינרים המשותפים הפגשנו דמויות מפתח  בשתי החברות, הישראלית והפלסטינית, מהפוליטיקה, התקשורת, האקדמיה, ארגוני החברה האזרחית ועוד.
 
בסדרת הרצאות ברחבי הארץ העברנו את המסרים שלנו לציבור הרחב ולקבוצות מוגדרות בו, כגון מכינות קדם צבאיות, אוניברסיטאות, מכללות וקבוצות תגלית.
"ההשתתפות בסמינרים מהסוג הזה מעוררת אנטגוניזם במחנה הפוליטי שלי, אבל למסגרות הללו יש ערך מוסף גדול, המפגשים האלו בונים אמון, מקימים גשרים במקום חומות"
 
 
 
 
 
 
אמנם ברור לנו ששלום הוא הערובה לביטחון, אך מיתוס רווח בחברה הישראלית הוא שפתרון שתי המדינות עלול לפגוע בביטחון אזרחי ישראל. השנה הקדשנו מאמץ מיוחד, בעזרת רבים ששירתו שנים ארוכות בצמרת המערכת הביטחונית, כדי להפריך את המיתוס. נוסף על כך, הדגשנו גם את הפגיעה באופי הדמוקרטי, בצביון המוסרי ובמעמד הבינלאומי של המדינה, פגיעה הנובעת מהמשך השליטה על עם אחר.
"התובנה שלי מהדיאלוגים שקיימנו בסמינר היא שבפשטות, הישראלים זקוקים לביטחון והפלסטינים זקוקים לחופש"
לקהילה הבינלאומית תפקיד חשוב באזורנו. לכן, גם השנה נפגשנו עם פוליטיקאים ודיפלומטים בכירים, לרבות שרי חוץ, משורת מדינות בעולם כולל ארה"ב, האיחוד האירופי, שוויץ, סין, מצרים, גרמניה, צרפת, בריטניה, אירלנד, שבדיה ועוד. במפגשים אלה הצענו דרכים בהם העולם יכול לסייע לפתרון הסכסוך, והצגנו כיצד מתקיים שיתוף פעולה ישראלי-פלסטיני בשטח.
"אני מקווה שתיפתח דלת לתהליך השלום כבר בדורנו, כדי שהילדים והנכדים שלנו לא יהיו במלחמות כל החיים. נמאס מזה"
 
 
 
 
 
 
קהל שהתמקדנו בו השנה היה ציבור דוברי/ות הרוסית בישראל, המונה מעל מיליון איש ואישה. עבדנו עם מובילי דעה בציבור זה, קיימנו קורס מדיני, סמינרים, סיורים בשטחים, מפגשים עם פלסטינים וגם הרצאות ברוסית לקבוצות חברתיות של עולים.
"זה שאנחנו חיים טוב, לא אומר שאנחנו לא חיים על חבית נפץ. אם נמשיך לא לעשות כלום, היא יכולה להתפוצץ"
 
 
 
 
 
 
רבים מאיתנו משוכנעים שהסכסוך שלנו מיוחד. יש בזה משהו. עם זאת, למידה על הדרכים בהם יושבו סכסוכים אחרים בעולם – מחזקת את התקווה שפתרון אפשרי גם אצלנו. בפעילויות השוטפות שלנו לאורך השנה שילבנו למידה על הסכסוך בצפון אירלנד והפקת לקחים ממנו, ואף למדנו וחזינו במאפייני הסכסוך בקפריסין בסמינר משותף שערכנו בניקוסיה. שני הסכסוכים האלו היו המוקד לכנס ציבורי שקיימנו השנה בשיתוף קרן קונרד אדנאואר, "דברים שרואים משם: לקחים מסכסוכים ברחבי העולם".
"עלינו לפעול כדי שהדורות הבאים יפסיקו לסבול ממרחץ הדמים, שהוא ההפך מגבורה. אולי יהיו גם פתרונות כואבים, אבל אין דבר כואב כמו חיים במלחמה"
 
 
 
 
 
 
השנה שמנו דגש על הפצת המידע והמסרים במדיה החברתית, וכך הגענו למאות אלפי ישראלים באמצעות הפייסבוק והטוויטר, בנוסף לעדכונים השוטפים באתרי היוזמה בעברית, ערבית ואנגלית. עקבו אחרינו, הגיבו, שתפו והפיצו את הידע.
"אני רואה בהסדר קבע עם הפלסטינים ופתרון שתי המדינות נוסח יוזמת ז'נבה אינטרס ישראלי מובהק ממדרגה ראשונה"
תרמו ליוזמה

תגובות

פורסם תחת:

ניוזלטר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יוזמת ז'נבה